Ceny vody neustále rostou, a tak stala jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru sprchy a sprchové hlavice právě spotřeba vody. Už samotné sprchování vám ušetří v porovnání s koupelí ve vaně velké množství vody. Ovšem i při výběru sprchy samotné je třeba se zamyslet nad ekonomickými faktory.
Ve sprše spotřebujete třetinu vody
Sprchováním hodně ušetříte. Když napustíte vanu s délkou 150 cm vodou zhruba do výšky cm pod boční odtok, jde o cca 100 litrů vody. Běžným sprchováním ale vyplýtváte jenom 30-40 litrů vody. Rozhodujete-li se, jakou sprchovou hlavici koupit, vždy zjišťujte, jaká je velikost její hlavice. Ta určuje, kolik vody jí proteče, tedy i kolik během sprchování spotřebujete. Běžná hlavice mívá průtok 12-15, někdy i 18 litrů za minutu.
Úsporné hlavice prosycují vodu vzduchem
S úspornými sprchovými hlavicemi se můžete dostat i na 6-8 litrů. Prosycují vodu vzduchem nebo ji vytlačují několika desítkami (30-40) pulzy za sekundu. Tím docílí větší objev vody a srovnatelný komfort sprchování s běžnou hlavicí. Další možností je úsporný sprchový šetřič, který se montuje mezi baterii a hadici a jednoduše přiškrtí proud vody. Existují i sprchové hadice s už zabudovaným šetřičem.
Kov nebo plast?
Nejzákladnější vybavení je ruční sprcha. Věnujte se při jejím výběru průtoku vody, velikosti hlavy, použitému materiálu. Kov nebo plast? Kovové sprchy jsou mnohem odolnější, ale také těžší do ruky. Navíc neopatrnou manipulací může dojít k vyklouznutí a úder může třeba poškodit povrch sprchové vaničky. U plastové sprchy toto nehrozí. Přemýšlejte i o tom, jestli vám postačí sprcha s držákem v jednom pevném bodě, nebo chcete-li držák posuvný.
Masážní panel není ekonomický
Větší komfort nabízí hlavová sprcha, ovšem připadá v úvahu pouze tehdy, když máte dostatečně velký sprchový kout a možnost ji zde umístit. Tady je velmi důležitý průměr sprchové hlavice. Čím větší, tím lépe se sprchujete. Může to být kruh, ale i čtverec či obdélník s tryskami. Trysky s gumovými výstupy usnadňují údržbu – lépe se odstraňuje vodní kámen. Můžete si k masážní sprše pořídit i masážní panel. Ovšem pozor! V takovém případě může spotřeba vody přesáhnout i 100 litrů a dostáváte se dokonce nad úroveň koupele ve vaně.