Nejprodávanější produkty

Jaký objem bojleru je pro mne nejvhodnější?

Kupujete bojler? Potom zřejmě budete přemýšlet o tom, jak velký pořídit, aby jeho provoz byl co nejekonomičtější. Zkrátka jde o to, abyste zbytečně neohřívali vodu, kterou následně nevyužijete, nebo aby nebyl zásobník zbytečně veliký. To vše totiž stojí peníze.

 

50 litrů na osobu stačí

Když se rozhodujete o tom, jaký bojler pořídit, nejdříve byste se měli sami sebe zeptat, kolik lidí bude ohřátou vodu vlastně využívat. Většinou se doporučuje na osobu asi 50 litrů, tedy na dospělou osobu. Ovšem nejde vždy jenom násobit toto číslo, je třeba uvažovat prakticky. Musíte vyřešit také umístění bojleru. I to hraje důležitou roli v jeho výběru. Nemůžete si vybrat velký bojler, když ho prostě nemáte kam dát. Obecně se dá říci, že na potřeby běžné čtyřčlenné rodiny postačí asi 120 litrový objem.

 

Hledejte nejekonomičtější provoz

Jak vidíte tedy, nejedná se o násobek zmiňované padesátky. Jiná situace může nastat v případě, že si všichni nedokážou odepřít plnou vanu na koupel. Tříčlenná rodina, která se krátce sprchuje ale třeba vystačí jenom se stolitrovým objemem, dva obyvatelé domácnosti budou potřebovat ještě menší bojler a jedna osoba třeba vystačí i s oním 50 litrovým nebo může mít ještě malou rezervu navíc. Aby provoz vašeho bojleru byl co nejekonomičtější, měli byste se ale zamyslet i nad dalšími otázkami, nejenom jeho velikostí. Například je důležitým faktorem, na jakou teplotu bojler nahřívat.

 

Pozor na tepelné ztráty

Doporučuje se nahřátí bojleru na teplotu do 65 °C. Pokud nahříváte více, vylučování vodního kamene se při vyšší teplotě rovněž zvyšuje. Tím pádem ovšem klesá celková životnost bojleru. Budete muset dříve kupovat nový. Zároveň vysoká teplota, respektive velký rozdíl teplot mezi bojlerem a vnějším prostředím způsobuje tepelné ztráty, což je samozřejmě naprosto nežádoucí. Ve finále vás to může stát dost peněz. Ohříváte velké množství vody a spotřebováváte hodně energie.