Nejprodávanější produkty

Údržba plynového kotle se vám rozhodně vyplatí

Nechat plynový kotel, aby si žil vlastním životem, nebo ho raději udržovat? Odpověď je jednoznačná: udržovat. Vyplatí se vám to. Dlouhodobé zanedbávání údržby kotle může vést k tomu, že se znečistí výměník a spaliny budou potom unikat do okolního prostředí.

 

Spalovací komora se zanáší

Samozřejmě ale nejde jenom o únik spalin do ovzduší, i když i ten je velkým problémem. Především je třeba zdůraznit, že kotel je během topné sezóny v provozu několik měsíců v kuse. To samozřejmě hraje velkou roli. Spalovací komora kotle se potom během provozu zanáší. Kvůli tomu dochází k vyšší spotřebě energie. Logicky vás to potom také stojí více peněz, což je špatné. Nikdo z vás určitě nestojí o to, aby měl s plynovým kotlem zbytečně spojené vyšší náklady.

 

Ideální dobou na prohlídku je léto

Ovšem jestli údržbu zanedbáte, a to především dlouhodobě, pak se to promítne do vyšší spotřeby energie na ohřev teplé vody v létě a v zimě nejenom na spotřebě na teplou vodu, ale samozřejmě i a energii určené na vytápění. Jak tomu zabránit? Úplně jednoduše. Udržujte kotel pravidelně. V létě, kdy netopíte, nastává ideální doba na servisní prohlídku. Odborní technici tehdy také mají více času, než na začátku topné sezóny. Pokud je to nezbytné, vyčistí vnitřek kotle od nečistot a vymění případně opotřebované díly. Také změří hodnoty CO2.

 

Uspoříte až 10 % paliva

Je naprosto jednoznačné, že vyčištěný kotel pracuje mnohem úsporněji. Proto je ve vašem vlastním zájmu udržovací prohlídku kotle absolvovat. Doporučuje se jednou ročně. Samozřejmě je také vyčištěný kotel mnohem méně náchylný k případným poruchám. Protože zákon schválnosti říká, že k poruše dojde vždy, když se to nejméně hodí, tedy v době, kdy potřebujete, aby kotel podával plný výkon. U čistého kotle ale pravděpodobnost oprav klesá. Navíc je dokázáno, že údržba opravdu šetří peněženku – můžete díky ní uspořit až deset procent paliva.